Przycisk help

Zadawanie pytań przez Junior Developera

Zadawanie pytań na początku kariery w zawodzie programisty dla Junior Developera może być bardzo stresujące. Najczęściej Junior Developer jest zmuszony do zadawania pytań kiedy otrzymuje pierwsze zadania i napotyka problemy, które uniemożliwiają ich rozwiązanie. W takich momentach potrzebna pomocy innych osób.

Jak i komu zadawać takie pytania? Kiedy jest odpowiedni moment na ich zadanie? Poniżej znajdziesz odpowiedzi na te pytania i dzięki temu będzie Ci łatwiej opanować umiejętności stawiania właściwych pytań we właściwym czasie.

Zanim jeszcze zadasz pytanie

Zanim zadasz pytanie (pytania) starszym kolegom na które chcesz uzyskać odpowiedź zastanów się czy naprawdę nie będziesz w stanie sam rozwiązać problemu z którym się zmagasz. Spróbuj samodzielnie rozwiązać problem lub przynajmniej dokonaj analizy problemu, aby zbliżyć się do jego rozwiązania. Podziel go na mniejsze fragmenty (o ile to możliwe) i przeanalizuj każdy z nich. Być może wówczas będziesz w stanie zobaczyć pewne zależności, których wcześniej nie dostrzegałeś, a które naprowadzą Cię na rozwiązanie problemu. Im więcej czasu spędzisz próbując samodzielnie rozwiązać problem tym więcej będziesz się w stanie nauczyć.

Masz dostęp do internetu? Najpierw tam spróbuj poszukać rozwiązania zanim zaczniesz marnować czas bardziej doświadczonych kolegów. W pierwszej kolejności zajrzyj na stronę stackoverflow.com i sprawdź czy już ktoś nie zmagał się z podobnym problemem i czy inni nie pomogli mu go rozwiązać. Jeśli tam nie znajdziesz odpowiedzi spróbuj poszukać na innych stronach.

Jeśli problem związany jest z technologią, której używasz zapoznaj się z dokumentacją techniczną. Nierozsądnie byłoby się ośmieszyć zadając pytanie starszemu koledze jeśli odpowiedź można szybko znaleźć w dokumentacji.

Nie bój się zadawać pytań

Jeśli nie udało Ci się samodzielnie rozwiązać problemu to trzeba zdobyć się na odwagę i zadać pytania. Nie należy się bać zadawać pytań. Wiem, że możesz mieć obawy co pomyślą inni, ale pamiętaj, że nie ma osoby która wie wszystko i każdy z nas musi się zmagać z czymś nieznanym. Jeśli jesteś junior developerem to zastanów się jak taką wiedzę zdobywały osoby, które są teraz seniorami. One też zaczynały tak jak Ty i musiały zadawać pytania, aby się rozwijać i rozwiązywać swoje problemy. Również one mogą na tym skorzystać, gdyż wyjaśnianie pomaga im „odświeżyć” ich własne rozumienie danych zagadnień. Osoby, które pytają uczą się szybciej niż inni (podobnie jak małe dziecko, które uczy się otaczającego świata poprzez zadawanie pytań).

Zadając pytania przyzwyczajasz się również do pokonywania samego lęku przed zadawaniem pytań. Po jakimś czasie przekonasz się, że nie jest to, aż tak straszne i znajdzie się wiele osób, które chętnie Ci pomogą. To sprawi, że zadawanie pytań stanie mniej stresującą czynnością, a Ty stwierdzisz, że zadawanie pytań to jeden z elementów codziennej pracy w zawodzie programisty.

Nie tylko junior developerzy są zmuszeni do zadawania pytań. Również senior developerzy, który na przykład zmieniają pracę lub projekt muszą zadawać pytania aby zapoznać się z nowymi rzeczami, z którymi będą mieli do czynienia.

Przygotowanie pytań

Jeśli nie jesteś w stanie samodzielnie rozwiązać problemu pora przygotować zbiór pytań. Oto główne wytyczne, którymi należy się kierować przygotowując pytania:

  • Staraj się aby pytania były sformułowane w sposób jasny i zwięzły.

  • Opracowując pytania postaraj się aby były to pytania otwarte, a nie takie na które pytana przez Ciebie osoba będzie odpowiadać tylko „tak” czy „nie”. Otwarte pytania pozwalają uzyskać znacznie więcej informacji. Powinny to być pytania w stylu „Przypuszczam, że to działa w sposób …. (tu opisz jak dane zagadnienie rozumiesz), ale nadal mam pewne wątpliwości i jestem zdezorientowany. Czy mógłbyś mi to wyjaśnić?”

  • Powinieneś być w stanie wyjaśnić co rozumiesz, a czego nie. Dokładnie przestaw co powoduje, że nie możesz rozwiązać danego problemu i co próbowałeś zrobić aby go rozwiązać.

  • Powinieneś także przygotować potencjalną odpowiedź na swoje pytanie. I nie zawsze prawdopodobnie będzie to poprawna odpowiedź (bo gdyby była to nie zadawał byś pytania) tylko taka, która Tobie wydaje się najlepsza.

Zadawanie pytań we właściwym czasie

Zadawaj pytania w odpowiednim czasie i z odpowiednią częstotliwością. Kiedy jest odpowiedni czas na zadawanie pytań? W pierwszej kolejności dowiedz się ile czasu wyznaczono Ci na zadanie z którym masz problemy. Wyznacz sobie termin po którym zaczniesz zadawać pytania. Ustalenie takiego terminu jest bardzo ważny ze względu na to, że jeśli zbyt późno zaczniesz zadawać pytania to może się okazać, że nie uda Ci się zakończy zadania w wyznaczonym czasie. Opóźnienia w wykonaniu zadania mogą spowodować, że Twój przełożony może zacząć postrzegać Cie jako osobę niekompetentną.

Większość kierowników zespołów czy osób technicznych doceni to, że przyjdziesz i zadasz pytania, a następnie dzięki udzielonej pomocy podążysz we właściwym kierunku rozwiązując swoje zadanie. Nikt przecież nie chcemy być zaskoczony późniejszymi problemami, bo Ty miałeś obawy i poprosiłeś o pomoc zbyt późno.

Pytania zadawaj też z odpowiednią częstotliwością. Wyobraź sobie, że pracujesz nad jakimś zadaniem i ktoś co chwilę Ci przerywa. Czy to nie wyprowadziłoby Cię po jakimś czasie z równowagi? Dlatego postaraj się wyczuć jaka częstotliwość zadawania pytań będzie odpowiednia. Postaraj się grupować pytania, które chcesz zadać. Lepiej gdy zadasz więcej pytań z mniejszą częstotliwością, niż gdy będziesz przychodził z jednym pytaniem co godzinę.

Pamiętaj, że czas innych jest cenny i jeśli to możliwe to staraj się również zadawać pytania w chwilach, w których dana osoba jest mniej zajęta, np. gdy dana osoba idzie na kawę lub wraca za spotkania.

Oczywiście nie zapomnij też o podstawowych zasadach dobrego wychowania. Bądź uprzejmy i wdzięczny osobie, która stara Ci się pomóc. Po udzieleniu pomocy nie zapomnij również podziękować.

Zadawanie pytań właściwym osobom

Jeśli zadajesz pytania to zadawaj je właściwym osobom. Nie każdy będzie w stanie odpowiedzieć na Twoje pytania. Na pewno trochę czasu Ci zajmie zanim zorientujesz z jakimi pytaniami do kogo możesz się zwrócić. Jeśli nie wiesz kogo zapytać bo jesteś nowy to w pierwszej kolejności poproś o pomoc osoby z którymi siedzisz w pokoju. Jeśli nie będą w stanie na Ci pomóc, to dowiedz się od nich do kogo powinieneś się zwrócić się o pomoc. Po pewnym czasie będziesz wiedział z jakim problemami do kogo będziesz mógł się udać.

Podsumowanie

Zadawanie pytań może być znacznie łatwiejsze jeśli zastosujesz się do powyższych zaleceń. Przekonasz się z czasem, zadawanie stanie się bardziej naturalne i mniej stresujące, a Ty będziesz rozwiązywał swoje problemy znacznie szybciej i bardziej zintegrujesz się z innymi kolegami. Być może wśród nich znajdziesz też swojego mentora, który poprowadzi Cię odpowiednimi ścieżkami w rozwoju i wesprze w kolejnych krokach Twojej kariery w zawodzie programisty.