Kod w języku java

Czy warto uczyć się Javy?

Którego języka programowania warto się uczyć? Czy java jako pierwszy jezyk programowania to dobry wybór? Czy nadal warto uczyć się Javy? - takie pytania bardzo często pojawiają się w Internecie. Spójrzmy zatem co przemawia za tym aby nauczyć się Javy.

Stworzony w połowie lat 90-tych ubiegłego wieku i stale rozwijany język Java to obecnie jeden z najpopularniejszych na świecie języków programowania. Firma TIOBE, która specjalizuje się w ocenie jakości oprogramowania publikuje każdego miesiąca listę języków programowania cieszących się największą popularnością (listę tę możesz znaleźć na Tiobe Index). Od wielu lat Java zajmuje czołowe miejsca na tej liście (zazwyczaj jest pierwsza) i mimo, że inne języki zyskują na popularności to Java dzięki ciągłemu rozwojowi nie tak szybko ustąpi im miejsca.

Przyjazna do nauczenia się

Wielu młodych adeptów programowania wybiera Javę jako swój pierwszy język programowania. Java dzięki prostej składni przypominającej język angielski została zaprojektowana tak, aby była łatwa do nauki i efektywnego używania.

Jeśli ma się już pewną biegłość w programowaniu tym łatwiej będzie się jej nauczyć. Java w przeciwieństwie do języków C i C++ z których wyewoluowała jest znacznie bardziej przyjazna. Jej składnia jest oczyszczoną wersją składni języka C++. Nie ma w niej arytmetyki wskaźników, plików nagłówkowych, unii, przeciążania operatorów i innych niewygodnych konstrukcji. Język składa się tylko z 50 słów kluczowych.

Programista Java w zasadzie nie musi się zajmować zarządzaniem pamięcią. Wirtualna Maszyna Javy (środowisko Java Runtime Environment w skrócie JVM w którym wykonywany jest kod Javy) wyręcza go w tym za pomocą specjalnego mechanizmu (ang. Garbage Collector). Działa on w tle i automatycznie zwalania nie używane zasoby z pamięci komputera.

Java jest językiem zorientowanym obiektowo

Bez wątpienia jedną z istotnych cech języka Java jest to, że jest językiem zorientowanym obiektowo (ang. Object Oriented Programing, OOP), co sprawia, że programy pisze się łatwiej oraz ich utrzymanie jest prostsze niż w językach, które nie są obiektowe.

Programowanie obiektowe to sposób programowania przy pomocy obiektów, które mają opisywać otaczającą nas rzeczywistość tak jak widzi ją ludzki mózg. Obiekty te składają się z atrybutów (danych) oraz zachowań (metod). Dane w obiekcie reprezentują stan w jakim ten obiekt się znajduje. Natomiast metody pozwalają na definiowanie działań, które obiekt może wykonywać. Przykładem obiektu może być Pies. Posiada on atrybuty: imię, rasę, kolor itd. Natomiast zachowania to na przykład szczekanie czy merdanie ogonem.

Dzięki temu, że Java jest językiem obiektowym i realizuje podstawowe cechy takiego typu języka którymi są:

  • hermetyzacja
  • dziedziczenie
  • polimorfizm

bardzo łatwo jest zrozumieć również inne języki obiektowe (np. język Python).

Przenośna i niezależna od platformy

Napisz raz, uruchom wszędzie (ang. Write once, work everywhere)

Takie motto przyświecało twórcom Javy podczas jej tworzenia. Realizacja tego celu w dużym stopniu wpłynęła na jej popularność. Java jest niezależna od platformy. Oznacza to, że programy napisane w Javie mogą być uruchamiane na każdym sprzęcie i na każdym systemie operacyjnym, na którym została zainstalowana Wirtualna Maszyna Javy. Wirtualna Maszyna Javy to środowisko Java Runtime Environment (JRE). Środowisko JRE jest dostępne dla niemal każdego typu systemu operacyjnego, np. Windows, Mac OS X, Unix, Linux, platform mobilnych etc.

Liczne możliwości zatrudnienia

Warto uczyć się Javy również ze względu na liczne okazje zatrudnienia. Duża popularność języka Java oraz to, że jest on nadal intensywnie rozwijany sprawia, że zapotrzebowanie na programistów Javy nie maleje. Z roku na rok zarobki programistów systematycznie wzrastają. Dotyczy to zarówno sytuacji na świecie, jak i w Polsce. Oferty pracy dla programistów Java stanowią znaczną grupę spośród oferty pracy wśród wszystkich języków programowania. Aby się o tym przekonać wystarczy odwiedzić najpopularniejsze strony z ofertami pracy (np. pracuj.pl, nofluffjobs.com, 4programmers.net) i wpisać frazy “programista java” lub “java developer”.

Wiele również się zmienia jeśli chodzi o przejrzystość w kwestii wynagrodzeń (dotyczy to nie tylko programistów Java, ale także osób programujących w innych językach). Coraz częściej firmy zatrudniające programistów decydują się na podawanie w swoich ofertach widełek wynagrodzeń. Pozwala to na uniknięcie nieporozumień w kwestiach finansowych w trakcie procesu rekrutacji.

Bogate API oraz mnóstwo darmowych bibliotek

Mimo, że Java ma tylko 50 słów kluczowych to posiada bogate API (ang. Application Programming Interface). API to zbiór klas w postaci biblioteki, która udostępnia powszechnie używane funkcje narzędziowe. Na przykład w API zdefiniowane są klasy, które pozwalają m.in. na:

  • obsługę podstawowych typów danych,
  • obsługę kolekcji (klas operujących na zbiorach elementów),
  • obsługę operacji wejścia/wyjścia,
  • zapis i odczyt danych z relacyjnych bazy danych,
  • obsługę różnych protokołów sieciowych,
  • tworzenie interfejsu graficznego w Swing,
  • obsługę plików XML.

Należy również wspomnieć, że dokumentacja API jest bardzo dobrze napisana. Można ją przeglądać online na stronach firmy Oracle lub pobrać i “podpiąć” pod środowisko programistyczne. Dzięki temu będzie dostępna w każdej chwili.

Poza bogatym zestawem funkcjonalności, które oferuje podstawowe API istnieje także ogromna ilość bibliotek zewnętrznych (w większości darmowych).
Wiele tych bibliotek jest tworzonych zgodnie z najlepszymi praktykami programistycznymi, a ich tworzeniem zajmują się znane przedsiębiorstwa i organizacje (np. Google, Apache).

Zaawansowane narzędzia programistyczne

Zaawansowane środowiska programistyczne, IDE (ang. Integrated Development Environment) dostępne dla Javy również odegrały kluczową rolę w kształtowaniu jej popularności. Dostępne darmowe środowiska programowania takie jak Eclipse czy Netbeans sprawiają, że programowanie w nich jest przyjemne. Szczególnie docenią to osoby, które programowały w przeszłości w prostych edytorach np. takich jak notatnik.

Środowiska te również wspierają programistę w zakresie debugowania pisanych programów oraz łatwej refaktoryzacji kodu. Mocną stroną tych środowisk jest to, że mogą być rozszerzane przez dodawanie “wtyczek”.

Poza wymienionymi środowiskami są również inne darmowe narzędzia ułatwiające prace programisty, np. Maven, Gradle i ANT do budowania aplikacji, VisualVM do monitorowania działania aplikacji uruchomionych na wirtualnej maszynie Javy, dekompilatory i wiele innych.

Jeden z języków programowania platformy Android

Znając język Java bardzo łatwo jest zacząć tworzenie aplikacji na platformie Android (Java nadal jest wiodącym językiem na tej platformie). Firma Google udostępnia zestaw SDK (ang. Software Developer Kit) do tworzenia oprogramowania przy użyciu języka Java. Zestaw SDK w dużej mierze jest zgodny z platformą Java Standard Edition (choć wyłączone są niektóre funkcjonalności zbędne na platformie Android).

Platforma Android nie używa Wirtualnej Maszyny Javy tylko ma specjalnie opracowaną wersję własnej maszyny wirtualnej.

Są też ograniczenia jeżeli chodzi o wersje Javy, której można używać pisząc programy na platformie Android, bo Google dość wolno przechodzi na kolejne wersje Javy w stosunku wersji wypuszczanych przez firmę Oracle.

Mnóstwo zasobów do nauki

Ze względu na to, że Java jest taka popularna, to istnieje mnóstwo materiałów z których można się jej uczyć. Wiele z nich jest dostępnych online. Są to zarówno materiały darmowe jak i płatne. Również firma Oracle udostępnia w sieci całkiem niezły zestaw kursów które można znaleźć pod adresem https://docs.oracle.com/javase/tutorial.

Uniwersalne zastosowanie

Ponieważ Java istnieje już od wielu lat i jest tak popularna można ją znaleźć wszędzie. Szacuje się, że znajduje się ona na ponad 3 miliardach urządzeń na świecie. Javę można znaleźć m.in. w komputerach stacjonarnych, telefonach, aplikacjach serwerowych, aplikacjach internetowych, centra danych, dronach, systemach obrony przeciwlotniczej, aplikacjach pracujących w chmurze itd.

Java używana jest również w systemach osadzonych, dzięki Java Embedded. Systemy osadzone to specjalne systemy komputerowe stanowiące składnik większych systemów elektromechanicznych. Typowymi przykładami są sterowniki przemysłowe, karty SIM, bankomaty, odtwarzacze Blu-ray, telefony VOIP oraz szereg innych urządzeń.

Ogromna społeczność użytkowników

Z pewnością bez społeczności żaden język programowania by nie przetrwał. Nie inaczej jest w przypadku Javy. Na całym świecie są dziesiątki milionów osób programujących w języku Java. Dzięki temu, że Java posiada jedną z największych społeczności, zawsze można na liczyć na wsparcie innych w rozwiązaniu własnego problemu dotyczącego Javy i technologii z nią związanych. Jednym z najpopularniejszych forów na świecie, z którego zazwyczaj korzystają programiści jest stackoverflow.com. Jeśli programujesz w Javie, to prędzej czy później odwiedzisz ten serwis.

Wykorzystywana przez “największych”

Warto uczyć się Javy również dlatego, iż jest wykorzystywana przez największe firmy i organizacje tego świata, które za jej pomocą tworzą swoje oprogramowanie. Poniżej możesz znaleźć tylko kilka spośród tych firm, który wykorzystują Javę.

Jedna z najpopularniejszych gier czyli Minecraft, której sprzedano już wiele milionów egzemplarzy również została napisana w języku Java.

Podsumowanie

Czy warto uczyć się Javy? Myśle, że powyższe informację z pewnością pozwolą Ci ocenić czy warto uczyć się tego języka. Jeśli swoją przyszłość wiążesz z programowaniem, Java może być dobrym wyborem na początek kariery programistycznej.
Jeśli nawet dalsza kariera nie będzie związana z tym językiem programowania, to zdobyte doświadczenie podczas pracy z Javą będzie solidną bazą do pracy z innymi językami.